Klasický modrý bazén je možné prevádzkovať iba s častým dopĺňaním bazénovej chémie. V podstate je v ňom sterilná a „mŕtva“ voda. Musí byť taká inak by si nezachovala krištáľovú čistotu. V prírode to tak ale nefunguje. Všetko na tejto planéte, od najmenšej riasy až po najväčší strom sa snaží žiť.
Jazierko na kúpanie je nádherný vodný prvok, ktorý nespĺňa len funkciu bežného bazéna ale prinesie do vašej záhrady aj ekologickú prospešnosť a výnimočnosť. V bežnom bazéne predsa nemôžete sledovať poletujúce vážky, na okrajoch vám nekvitnú vodné rastliny ani nie je tak zábavné a upokojujúce vedľa neho sedieť a pozorovať ho.
Pravidlá stavby kúpacieho jazierka:
1) Plocha:minimálna plocha by mala byť aspoň 40-50m², čím ale väčšia tým lepšie, bežná veľkosť začína od 80m²
2) Rozdelenie: v bazéne je potrebné vytvoriť 2 časti, hlbokú kúpaciu zónu a plytkú čistiacu. Kúpacia by mala mať hĺbku najmenej 2 až 2,5 m. Hĺbka je potrebná kvôli ľahšiemu udržaniu rovnováhy a aby v ňom teplota až tak nekolísala. Plytká časť by nemala byť rovná ale mala by pozvoľna klesať smerom ku kúpacej. Hlboká časť by mala byť oddelená od plytkej vyvýšeným okrajom, ktorý by ale mal byť ponorený pod vodnou hladinou aby mohla voda voľne cirkulovať a čistiť sa. Dôležité je dodržať správny pomer medzi oboma časťami, plytká časť by mala tvoriť najmenej 40% celej plochy jazierka.
3) Výber fólie:fólia sa používa bežná rybníková, hrúbky 1 až 1,2 mm
Vhodné vlhkomilné rastliny do plytkej časti:
1) Čiastočne vynorené a bahenné: záružlie močiarne, kosatec žltý, vrbovka úzkolistá, nezábudka močiarna, praslička riečna, horčiak pieprový, štiavec konský
2) Rastliny rastúce pod vodou: bublinatka obyčajná, červenavec kučeravý, vodomor kanadský
3) Rastliny ukotvené na dne, listy plávajúce: lekno biele, hviezdoš mnohotvarý, vodnianka žabia
4) Rastliny neukotvené, plávajúce: kotvica plávajúca, žaburinka menšia
Zo stavbou jazierka samozrejme očakávajte aj „príchod“ rôznych druhov žiab, užoviek, vodných slimákov a potápnikov. Ale nemusíte sa ich báť, sú plachí a nebudú vás nijako obťažovať. Sú potrební pre krehkú ekologickú rovnováhu. S liahnutím komárov v prírodných bazénoch tiež nie je problém, vyššie uvedená háveď si na nich rada pochutnáva.