Sociálne služby a zariadenia


Každý z nás raz zostarne a ľahko sa môže stať, že zostane odkázaný na pomoc druhých ľudí. Jeho potomstvo, syn aj dcéra, budú nonstop v práci, pretože potrebujú zasa uživiť svoju rodinu. V čase voľna budú chcieť tráviť čas s mužom, ženou a takisto sa venovať deťom, navariť, oprať a budú ich čakať ešte podobné ďalšie povinnosti, spojené s deťmi a domácnosťou. Nie je možné, aby si na seniora, ktorý ešte býva vo vzdialenom meste, našli každodenne vyhradený čas na jeho opateru. Aj keby si to veľmi želali. Skrátka to v dnešnej dobe nejde. Preto poznáme služby, ktoré sú spojené s opaterou týchto starších občanov, ktorí potrebujú pravidelnú starostlivosť. Ide o sociálne zariadenia, kde sú platené sestry a ľudia, ktorí sa o týchto starších ľudí postarajú lepšie, než by to zvládol dotyčného syn či dcéra. Navyše sú povolené každodenné návštevy, takže v tomto je ten kompromis. O seniora bude postarané, pričom rodina ho môže prísť hocikedy navštíviť.
zdravotní sestra
Chápem, že mnohí mi možno nedáte za pravdu. Lenže musíme rozdelovať stupeň nesamostatnosti. Takéto pravidlá majú dokonca aj tieto sociálne zariadenia. Nezoberú hocikoho len pre to, že sa ho chcete zbaviť. Povolená opatera je až pri druhom stupni. Teda myslím si že v prípade, kedy sa človek nedokáže dostať na toaletu, či si nedokáže uvariť, pričom býva sám, je voľba zverenia do sociálneho zariadenia správna. Nájdeme zariadenia, v ktorých je o ľudí naozaj postarané, majú pravidelný program, pričom čerstvé jedlo, kvalitný spánok a služby s hygienou sú zabezpečené, taksito ako ľubovoľné návštevy.
starostlivá sestra
Pri dohode s týmto zariadením sa ešte dohodnete na mesačnom poplatku a poskytovaní služieb. To záleží takisto od stupňa starostlivosti, na ktorú je dotyčný odkázaný. Teda ak potrebuje napríklad pravidelnú návštevnosť lekára, za príplatok sa dohodnete i na tejto službe, kedy s ním bude zverený personál chodiť i na tieto pravidelné návštevy lekára. V mnohých prípadoch býva senior dokonca najskôr zapísaný na čakaciu listinu, kým sa ho zariadenie ujme. Pretože takýchto ľudí je čoraz viacej a podľa štatistík vychádza, že v roku 2050 bude na Slovensku až 26% seniorov. 

csko.sk