Šalviu si vypestujete aj z odrezkov

Čo budete potrebovať:

  1. Odrezky z dobre vyvinutej rastliny, ideálne staršej.
  2. Kvalitný substrát, vhodný na zakoreňovanie. Použiť môžete aj rašelinu zmiešanú s pieskom.
  3. Stimulátor rastu.
  4. Kvalitné nožnice na odstrihnutie odrezku.
  5. Črepník, alebo plastovú nádobu.

 šalvěj
 
Ako na to
 
Základom je, aby ste odrezky odobrali z dobre vyvinutej, ale hlavne úplne zdravej rastliny. Ak je napadnutá chorobou, alebo škodcami, vyberte si inú, pretože odrezky by s najväčšou pravdepodobnosťou iba postupne odhnili. Je taktiež dobré, ak šalvia rastie na slnečnom mieste, pretože sú jej výhonky silnejšie. Rozmnožovať budeme z vrcholových odrezkov rastliny. Tie by mali mať aspoň desať centimetrov, maximálne však pätnásť. Mali by byť polorozvité, teda okrem veľkých lístkov sa na nich musia nachádzať aj maličké, ešte nie úplne vyrastené lístky. Stonky, by mali byť tvrdšie, nie úplne mäkké. Na odrezkoch sa nesmú nachádzať kvety. Ideálnym obdobím rezu, je druhá polovica leta.
 
Po tom, ako sme si nazbierali odrezky, z nich odstránime spodné lístky. Pred tým, ako ich zasadíme do pôdy, by nám malo ostať iba niekoľko lístkov na ich vrchu. Pri strihaní buďte opatrní, aby bol rez čo najčistejší. Pred samotným zasadením ho nechajte dobre uschnúť. Ak máte k dispozícii drevené uhlie, môžete rež ošetriť popolom. Ten poslúži ako dezinfekcia. Stimulátor rastu, ktorý sme spomenuli vyššie, požiť nemusíte. S ním však bude zakoreňovanie prebiehať rýchlejšie.
 
Pokiaľ použijete špeciálny substrát určený na zakoreňovanie rastlín, stačí ho nasypať do plastovej nádoby, alebo kvetináča a odrezky zasadiť. Ak sa však rozhodnete, že si ho namiešate sami, použite rašelinu a jemný piesok, v pomere dva diely rašeliny a jeden diel piesku. Túto zmes poriadne premiešajte a pred zasadením odrezkov poriadne navlhčite. Je potrebné, aby sa voda dostala najme do vnútra substrátu. Po tom, ako odrezky pozapichujete do pôdy, by nad zemou mali ostať len vrchné lístky a maximálne jeden centimeter stonky.

kytka
 
Črepník prikryte mikroténovým vrecúškom, do ktorého urobte niekoľko dierok, aby mohli rastlinky dýchať. Substrát pravidelne kontrolujte. Musí byť neustále vlhký, avšak nie premokrený. Úplné vyschnutie neprichádza do úvahy, pretože by ste zastavili zakoreňovanie.
Nové korienky odrezky zapustia približne po mesiaci. Ak ich vrcholy začnú vädnúť, nič sa nedeje. Po krátkom čase, by sa mali objaviť nové lístočky na stonke, čo znamená, že sa naša práca podarila. Zakorenenú šalviu následne rozsaďte do samostatných črepníkov.

csko.sk