Viete kedy stojí 1 $ minca 10 miliónov dolárov? Vtedy keď to bola prvá dolárová minca vydaná federálnou vládou USA. Bola vyrobená z 90% striebra a 10% medi a bola razená novozaloženou Americkou federálnou mincovňou.
V januári roku 2013 túto mincu predal aukčný dom Stack Bowers Galleries za neuveriteľných 17,2 milióna dolárov.
2) 20 $ minca dvojitý orol (Double Eagle) z roku 1933
Táto legendárna minca je raritou v zberateľskom svete. V roku 1933 ich bolo vyrazených okolo 500 tisíc, nikdy sa ale nedostali do obehu. „Vďaka“ krádeži sa však podarilo zachrániť až 20 minci, ktoré sa dostali do rúk zberateľom ešte predtým než ich stihli roztaviť.
Zlatý orol bol v roku 2002 predaný za 7,59 milióna dolárov anonymnému zberateľovi.
3) Saint-Gaudenov dvojitý orol (1905-1907)
Augustus Saint-Gaudens bol americký sochár a výtvarník, ktorého poveril vtedajší prezident USA návrhom dizajnu zlatých 20 $ mincí. Hoci jeho návrhy spĺňali estetickú stránku (dodnes sú považované za najkrajšie americké mince), ich ultra vysoký reliéf bol iba ťažko realizovateľný v komerčných množstvách.
Hlavným znakom, ktorý robí mincu jedinečnou a raritnou je vynechanie slov „In God We Trust“.
Cena jednej takejto mince v súčasnosti činí 7,6 milióna amerických dolárov.
4) Brasherov dublon z roku 1787
Zlatník Ephraim Brasher bol prvým súkromným rytcom, ktorý mal raziť mince pre ešte mladú Ameriku. Požiadal o povolenie štát New York a aj napriek tomu, že jeho žiadosť bola zamietnutá vyrazil sériu mincí, väčšinou medených ale aj zopár zlatých.
Investičná spoločnosť Wall Streetu jednu kúpila od spoločnosti Blanchard z Lousiany za rekordných 7,4 milióna dolárov.
5) Florin kráľa Eduarda III. z roku 1344
Florin alebo aj dvojitý leopard v hodnote 6 šilingov bol pokusom anglického kráľa Eduarda III. o výrobu mincí vhodných na použitie v Európe aj Anglicku. Žiaľ mince boli nominálne podhodnotené a takmer všetky znova roztavené.
Existujú už len posledné tri kusy z ktorých jedna bola predaná v aukcii za 460 tisíc libier.